Wraz z ciągłym rozwojem i łatwością transportu i przekraczania granic, bardzo powszechne jest znajdowanie w każdym kraju osób różnych narodowości, które przebywają tam z różnych powodów; wielu w poszukiwaniu nowych możliwości, jako turyści, inni w celu popełnienia przestępstw, a nawet wielu uciekających przed sprawiedliwością w swoich krajach pochodzenia. W odniesieniu do dwóch ostatnich konieczne było stworzenie mechanizmów zapobiegających unikaniu przez nich sprawiedliwości, takich jak ekstradycja.
Co to jest ekstradycja?
Ekstradycja jest mechanizmem stworzonym w celu międzynarodowej współpracy z wymiarem sprawiedliwości. Celem jest zwalczanie przestępczości i ograniczenie bezkarności, dlatego należy pamiętać, że wyjazd z Polski nie chroni przed wymiarem sprawiedliwości. Jest to formalnie i uroczyście przeprowadzona procedura prawna, w ramach której państwo może zaoferować, lub zażądać od innego państwa wydania osoby rzekomo odpowiedzialnej za popełnione przestępstwo. Należy pamiętać, że państwo dokonujące ekstradycji nie jest uprawnione do sądzenia osoby, która ma być poddana ekstradycji. Takie ściganie będzie prowadzone przez państwo wnioskujące o ekstradycję, zgodnie z jego systemem prawnym.
Kto może podlegać ekstradycji?
Zarówno obywatele, jak i cudzoziemcy, którzy są proszeni przez inne państwo o ekstradycję w związku z popełnieniem domniemanego przestępstwa w tym państwie.
Jakie zasady są brane pod uwagę w procesie ekstradycji?
- Przestępstwo, w związku z którym wnioskuje się o ekstradycję, musi istnieć i być opisane w przepisach prawnych państwa wnioskującego i państwa, do którego się wnioskuje.
- Osoba poddana ekstradycji musi być sądzona za przestępstwa, w związku z którymi wystąpiono o ekstradycję, a nie za inne przestępstwa.
- Dana osoba nie może być skazywana dwukrotnie za to samo przestępstwo.
- Ponieważ kara śmierci jest w Polsce zakazana, w przypadku, gdy jakieś państwo wystąpi o ekstradycję, zostanie ona przyznana pod warunkiem zastąpienia kary śmierci inną karą.
- Ekstradycja za przestępstwa polityczne lub związane z poglądami jest zabroniona.