Choć pewnie większość osób nigdy nie chciałaby stanąć przed takim dylematem, to jednak życie bywa przewrotne i różne historie się zdarzają. Czasem przydaje się specjalista, który pomoże w sprawach spadkowych, rodzinnych, finansowych. Czasem okazuje się, że mamy problemy z prowadzeniem firmy, a jeszcze inna specyfiką wyróżniają się sprawy z zakresu prawa karnego. W poszukiwaniu najlepszego specjalisty warto więc przede wszystkim szukać fachowca, który jest dobry w danej dziedzinie.
- Jak przygotować się do wizyty u adwokata?
- Jaki powinien być dobry adwokat?
- Zaufaj prawnikowi
Jak przygotować się do wizyty u adwokata?
Bardzo często w poszukiwaniu prawnika posługujemy się opiniami znajomych. Poza tym chętnie przeglądamy internet, różnego rodzaju fora i ogłoszenia. Zdanie innych osób i ich rekomendacje są dla nas bardzo ważne – czasem zdecydowanie bardziej niż certyfikaty na stronie internetowej czy też cena usługi. Warto także pamiętać o tym, że prawo jest dziedziną bardzo złożoną i rozbudowaną, więc w tym wypadku konkretna specjalizacja będzie kluczowa. I dlatego jeśli masz problem z uzyskaniem odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej, to udaj się do fachowca, który się tym zajmuje a nie do prawnika specjalizującego się w rozwodach tylko dlatego, że poleciła mi go koleżanka.
Przy wybieraniu prawnika warto również przejrzeć strony internetowe różnych kancelarii. To tu znajdziemy informacje o doświadczeniu, o tym, ile lat ktoś pracuje w zawodzie. Poza tym pojawią się także opinie klientów, a także zostanie określony zakres wsparcia. Warto wybierać specjalistów, którzy zajmują się wąskimi dziedzinami i prowadzą sprawy podobne do naszych.
Jaki powinien być dobry adwokat?
Od tego specjalisty nie wymagamy tylko wiedzy. Chcemy by był rzetelny i skuteczny. Poza tym prawnik w Warszawie powinien być także pełen empatii, musi umieć słuchać, a także rozmawiać ze swoimi klientami w taki sposób, by zrozumieli oni materię sprawy. I dlatego tak dużym zaufaniem klientów cieszy się Joanna Zielińska – radca prawny w Warszawie.
Przed umówieniem się z prawnikiem warto zapytać o szczegóły. Ważne będzie na przykład wynagrodzenie, czas spotkania, a także to, jakie dokumenty powinniśmy ze sobą mieć. Mogą to być różne dowody w formie elektronicznej i papierowej. Postaraj się również uporządkować wszystkie istotne dla sprawy fakty. Mogą to być daty wydarzeń, konkretne sumy czy też osoby, których sprawa będzie dotyczyć. Najlepiej sporządzić sobie notatki, ponieważ w trudnej sytuacji łatwiej jest zapomnieć o ważnych szczegółach. Dowodami w wprawie mogą być różne rzeczy. Często sięga się do zdjęć, korespondencji mailowej, umów. Na tym etapie warto również się zastanowić nad tym, kto mógłby być naszym świadkiem i przygotować wstępną listę takich osób.
Zaufaj prawnikowi
Nie bój się zadawać prawnikowi trudnych pytań i tych błahych, które z twojego punktu widzenia mogą być nieistotne, a jednak dla sprawy są ważne lub też pozwalają ci zrozumieć bardziej meandry prowadzonego postępowania. Bardzo często same procedury oraz zawiły prawniczy język są nieczytelne dla osób spoza branży, więc nie wahaj się prosić o wyjaśnienie jakiejś sprawy. Prawnik ma ciebie reprezentować, więc musisz mieć do niego zaufanie. Jeśli czujesz, że nie mówicie tym samym językiem, masz wątpliwości co do rzetelności lub też ceny usługi, znajdź innego specjalistę. Warto stawiać na osoby z doświadczeniem w branży, które potrafią reagować na zmieniającą się sytuację w sądzie, podchodzą rzetelnie do wykonywanych zadań i są skupione na swoim kliencie.